Samotność dla każdego jest trudnym doświadczeniem. Jest to przebywanie w pojedynkę przez długi czas. To sytuacja w której otaczający nas świat wydaje się funkcjonować inaczej niż my. Kiedy nie jesteśmy w stanie podążać za tym co dzieje się wokół nas. Kiedy nasi bliscy nie potrafią zrozumieć nas z empatią i nie mamy z kim dzielić radości i smutków swojej codzienności. Kiedy nie mamy nikogo, kto mógłby nam pomóc bez wstydu i osądzania. Każdy człowiek przeżywa ją inaczej. Jednak dla kobiet jest ona najtrudniejsza i spotyka je w różnych momentach i kontekstach życia. Każda kobieta kiedyś w swoim życiu czuła się samotna.

 Mogła to być sytuacja dotycząca związku w którym była samotna, kiedy mąż był pochłonięty nałogiem lub stosował przemoc. Okoliczność życiowa kiedy nie mogła znaleźć partnera. Może to być samotne wychowanie dziecka lub dzieci po śmierci współmałżonka, czy po rozwodzie. Może to bycie niezrozumianą i zapomnianą pośród codziennych obowiązków zawodowych i domowych. Może to być samotność młodej matki, która po urodzeniu dziecka pozostaje w pewnego rodzaju izolacji. Wiele kobiet opowiada o swoich trudnościach zwłaszcza dzisiaj podczas trwania pandemii koronawirusa i związanych z tym ograniczeń i izolacji.

Są zdane na siebie w szpitalu przed porodem, w trakcie i zaraz po urodzeniu. Jest to jeszcze o tyle trudne, że mając obolałe ciało muszą zająć się swoim noworodkiem. Bez względu na to czy poród odbywał się naturalnie, czy poprzez cesarskie cięcie. Napewno po tym drugim rodzaju jest im trudniej i bardziej cierpią. Jednak nowonarodzone dziecko potrzebuje matki, jej pokarmu, bliskości, opieki. Wiele młodych mam opowiada o tym, że wtedy nie ma nikogo obok nich kto podałby im dziecko, pomógł w przebraniu, nakarmieniu. Są zdane same na siebie.

Dlatego wiele z nich jest wtedy zagubionych i ma poczucie winy w doświadczeniu macierzyństwa. Samotność matki jest przemilczana, ale powszechna. Wydawało by się, że ma męża, w szpitalu są lekarze, pielęgniarki, położne, w domu rodzice, teście, rodzina, czy przyjaciele. Jednak to nie zmienia faktu, że młoda mama może być w kryzysie i może czuć się samotna, opuszczona, niezrozumiana.

Całość artykułu do pobrania poniżej.

Dodaj komentarz