Rodzina wielopokoleniowa jest ogromnym bogactwem, czasami w sensie materialnym, ale przede wszystkim teoretycznym i doświadczeniowym. Pokolenia żyjące ze sobą razem w takiej rodzinie niosą ze sobą wiedzę o życiu jakie sami przeżyli. Opierając się tutaj na swoich radościach, smutkach, błędach, porażkach, sukcesach, dołkach i górkach.. To czego doświadczył dziadek, przez co przeszedł, jeżeli jest w stanie i chce podzielić się tym z wnukami, to daje im najcenniejszą lekcję życia, która nie jest teorią. Bliskość dziadków daje wnukom mądrość życiową. Stąd seniorów traktować można jak skarbnicę wiedzy z ogromnym zapleczem doświadczenia. Przekazują swoją wiedzę młodszym pokoleniom odnośnie pracy, spraw sercowych, czy założenia rodziny, uświadamiają co jest tak naprawdę ważne w życiu, uczą wrażliwości i szacunku, pokazują jak korzystać z nabytych w ciągu całego życia doświadczeń. XXI w. przyniósł ze sobą wiele zmian społeczno – kulturowych, czy postęp technologiczny, który sprawił, że pozycja osoby starszej w rodzinie została zachwiana, a wiedza gromadzona przez nich przez całe życie szybko staje się nieaktualna. Jednak to co jest w sercach dziadków, co przekazali swoim dzieciom i jest to dalej kontynuowane nigdy nie straci na ważności.
Dziadkowie przekazują młodszemu pokoleniu te wszystkie informacje, które są bogatsze w porównaniu z wiedzą ze szkolnych podręczników o osobiste przeżycia, własną interpretację, powiązania z lokalnym środowiskiem. Są często nieocenionym źródłem mądrości życiowej. Bowiem wiedza i doświadczenie, które przekazywane są wnukom mogą stać się bezcennymi poradami we współczesnym życiu, w którym często pojawiają się pytania: Co jest w życiu najważniejsze? Co mam zrobić, abym był szczęśliwy? Pomagają również mierzyć się z trudnymi tematami, jakimi są: radzenie sobie z trudnościami codzienności, upływem czasu, zmaganiem się z dolegliwościami zdrowotnymi. Pokazują jak walcząc z problemami zachować pogodę ducha. To może w przyszłości zaowocować dzieciom z rodzin wielopokoleniowych, którzy mają dziadków i pradziadków uczących ich podejścia do życia z własnego doświadczenia odpowiedzialnym podejściem w stosunku do ich własnych rodzin jakie będą tworzyli.
Młodsze pokolenie poprzez wiedzę i doświadczenie zdobyte od seniorów, ma szansę na rozwój swoich miękkich kompetencji między innymi takich jak: tolerancja, szacunek, otwartość. Dzięki temu stają się bardziej wrażliwi na potrzeby i oczekiwania starszego pokolenia, które przekazuje im pamięć o przeszłości.
Dzieci wychowujące się w rodzinie wielopokoleniowej mają zatem szansę na poznanie historii własnej rodziny, miejscowości, czy narodu, zostają im przekazane wartości jakimi żyli przodkowie, dostają zaplecze relacji społecznych, uczą się od starszych, którzy mają dla nich 2 czas wrażliwości i szacunku do drugiego człowieka. I to nie koniecznie przez to co mówili i robili. Bo czasami nawet błędy jakie popełnili, są kopalnią wiedzy. Dają informacje na co uważać, przed czym się chronić. Najważniejsza jest obecność, która staje się darem. Nieraz cicha, czasem bardziej wyraźna. Napewno szansa, bez pomocy specjalisty.
Poniżej zachęcamy do pobrania artykułu.