Kiedy urodzi się uprawnione dziecko, zmienia się cały świat rodziców. Pierwsze dni jego życia są niezwykłym doświadczeniem, wzruszającym i radosnym. Jednak całodobowa opieka nad nim to bardzo trudny, a zarazem wyczerpujący czas. Brak snu, napięcie emocjonalne, stres, zaburzony rytm dnia, może zakłócić czerpanie radości z życia i z faktu obecności nowego członka rodziny. Depresja poporodowa dotyka wielu kobiet. Często jest utajona, przeżywana w ukryciu i samotności. Bo jak to, nie wypada, nie mogę, co powie mąż, rodzina. Tak bardzo chciałam tego dziecka, a teraz przyznam się, że jest mi z nim trudno i nie radzę sobie w nowych okolicznościach? Ten stan ujawnia się u kobiet w przeciągu kilku dni a nawet kilku tygodni po porodzie. Dotyka coraz więcej matek i wpływa negatywnie na ich stan emocjonalny.

 Brakuje jeszcze w dzisiejszym społeczeństwie świadomości tego, że zdrowie psychiczne w ciąży jak i również po porodzie jest jednym z najważniejszych aspektów życiowych kobiet. Istnieje wiele czynników które mogą wpływać negatywnie na ich samopoczucie w tym czasie. Niejednokrotnie zaczyna się już to przejawiać w ciąży. Oczekujące przyjścia na świat wymarzonego dziecka kobiety często boją się jak poradzą sobie z nowymi zadaniami.

Budzi to w nich lęk i obawy o to, czy uda się im, nie mając doświadczenia udźwignąć to wszystko. Stany depresyjne w ciąży zaburzają więzi miedzy matką, a dzieckiem. Dlatego warto pomóc kobiecie, która przeżywa kryzys. Najważniejsze jednak to dostrzeżenie jej problemów, trudności. Pozwolenie jej na przeżywanie tego i wsparcie w tym procesie.

Całość artykułu do pobrania w linku poniżej.

Dodaj komentarz