Dobry wieczór. Paszport, proszę. Dlaczego Pani podróżuje w czasie epidemii?
Coraz bliżej mnie słyszę to pytanie. Słychać echa zwrotów „praca”, „do dzieci”, „żeby spotkać się matką”, „nauka”. Każdy ma swoją historię z Polską, każdy ma swój powód „dlaczego Polska”, każdy ma swój problem „dlaczego coś w Polsce nie wyszło”.
Losy i historie ludzi toczą się w kolejce na polskiej granicy. Z tego, co usłyszałeś przypadkiem, rozumiesz, jak trudne jest to dla wszystkich i jak historia każdego człowieka zależy od okoliczności, które w żaden sposób od niego nie zależą. I dlaczego tak naprawdę trzeba jechać do Polski w czasie epidemii? Kiedy w ojczystym kraju sytuacja jest kryzysowa, ludzie szukają innych możliwości i wyjeżdżają do Polski, mimo że tu też jest trudno, mimo że epidemia trwa, mimo że będzie im trudno znaleźć pracę, mieszkanie, mimo że procedury i ubieganie się o pozwolenie na pobyt są bardzo długie i czeka ich po drodze wiele przygód. W kolejce na granicy ludzkie historie mówią, że każdy człowiek ma nadzieję, że kryzysy i okresy poszukiwań zawsze mogą zakończyć się sukcesem, że długo oczekiwane spotkanie będzie możliwe, że praca się znajdzie, że uda się dostać na uniwersytet, znaleźć przyjaciół, społeczność, a może nawet rodzinę.
Słyszę, jak przed mną kogoś pyta celnik:
– Dlaczego Pani jedzie do Polski?
– Do mamy. Nie widziałem jej prawie dwa lata.
Wiele rodzin jest teraz rozdartych z powodu epidemii, zamkniętych granic, utrudnionego podróżowania, konieczności odbycia kwarantanny. Jak uświadomić sobie potrzebę bycia razem z ludźmi, kiedy jest tak wiele ograniczeń? Jak wyruszyć w bardzo długą podróż w czasie epidemii, kiedy spotkanie z matką jest twoim najcenniejszym pragnieniem? Następna osoba trzyma w rękach dużo dokumentów.
– Cel wizyty do Polski?
– Pracować. Jadę do pracy na fabryce.
Wiele kobiet przyjeżdża do Polski do pracy. Bez znajomości języka polskiego, bez znajomości ludzi, miejsca, gdzie spędzą następne kilka miesięcy. Ale z otwartością na nowe możliwości i chęcią spotkania. Z powodu potrzeby zarabiania pieniędzy. Ze względu na sytuację w kraju, kiedy nie ma innego wyjścia, jak wyjechać. Jak czuje się osoba w kryzysie? Wiele kobiet dotyka stres niepewności i napiętych terminów, trauma rozłąki z bliskimi, konieczność świętowania np. Bożego Narodzenia z dala od domu.
Całość artykułu do pobrania w linku poniżej.