Czym są skoki rozwojowe? Skoki rozwojowe u dzieci to momenty, w których nasza pociecha nabywa nowych umiejętności. Dzieje się tak z powodu rozwoju mózgu i układu nerwowego. Do pierwszego roku życia możemy wyróżnić 7 skoków rozwojowych. Gdy dziecko zaczyna przechodzić skok rozwojowy, zaczyna być bardziej marudne, płaczliwe, może mieć trudności w zasypianiu. W tych szczególnych momentach nasze maleństwo potrzebuje więcej naszej uwagi, przytulania, bliskości.
KIEDY WYSTĘPUJĄ SKOKI ROZOWOJOWE?
- SKOK PIERWSZY:
Pierwszy skok rozwojowy przypada na okolice 5 tygodnia życia. Można go rozpoznać po tym, że nasz maluch jest bardziej aktywny niż dotychczas. W tym czasie wyostrzają się zmysły dziecka, bardziej wyraźnie widzi otaczający go świat. Nasze maleństwo jest bardziej wrażliwe na dźwięk i światło, przez co może być bardziej płaczliwe.
2. SKOK DRUGI:
Drugi skok rozwojowy przypada pomiędzy 7 – 9 tygodniem życia. Nasz maluch w tym czasie przyzwyczaja się do rytmu dnia, karmienia, kąpieli, zasypiania. Dziecko zaczyna mieć większą świadomość swojego ciała, zaczyna intensywniej poruszać swoimi nóżkami i rączkami. Zaczyna lepiej widzieć otaczający go świat.
3. SKOK TRZECI:
Trzeci skok rozwojowy przypada pomiędzy 11-12 tygodniem życia. W tym czasie nasze maleństwo odpowiada uśmiechem na nasz uśmiech, a przedmioty, które ma w rączce, nie wypadają mu tak często. Przedmioty, które trzyma zaczyna wkładać do buźki. Malec zaczyna rozpoznawać dźwięki.
4. SKOK CZWARTY:
Czwarty skok rozwojowy przypada pomiędzy 18-20 tygodniem życia. Dziecko zaczyna reagować na swoje imię, gaworzy. Nasz mały człowiek zaczyna być bardziej ruchliwy, przekręca się z plecków na brzuszek. Świadomie wykonuje takie czynności jak np. upuszczanie zabawek po to, abyśmy je podnosili.
5. SKOK PIĄTY:
Piąty skok rozwojowy przypada pomiędzy 22-26 tygodniem życia (około 6 miesiąca). W tym okresie pojawia się lęk separacyjny, płacze, gdy nie widzi swoich rodziców. Dzięki bliskości opiekunów, maleństwo czuje się bezpiecznie. Po tym skoku rozwojowym dziecko umie się obrócić z pleców na brzuch i z brzucha na plecy. Może zacząć siadać samo
i próbować raczkować. Zaczyna być nieśmiałe w stosunku do obcych osób.
6. SKOK SZÓSTY:
Szósty skok rozwojowy przypada pomiędzy 36-40 tygodniem życia (około 8,5 miesiąca). Dziecko śmieje się, gdy ktoś lub coś go rozbawi. Nasze maleństwo staje się bardziej aktywne, chętniej przejmuje inicjatywę w zabawie. W tym czasie rozpoznaje kształty. Rozwija chwyt, używając do niego kciuka i palca wskazującego. Może zacząć pokazywać zazdrość, gdy rodzice przytulają lub bawią się z innym dzieckiem. Robi śmieszne miny w lustrze. Samodzielnie siada, intensywnie się przemieszcza (raczkuje), pełza.
7. SKOK SIÓDMY:
Siódmy skok rozwojowy przypada pomiędzy 41-46 tygodniem życia (około 11 miesiąca). W tym okresie może zacząć stawiać swoje pierwsze samodzielne kroki. Świadomie pokazuje przedmioty. Nasz malec uwielbia burzyć konstrukcje z klocków i uczy się ją budować. Zaczyna rozumieć przyczynowo-skutkowy ciąg zdarzeń. Sięga po kredki i maluje wszystko wokół siebie. Pokazuje na konkretne rzeczy, aby dorosły je nazwał. Zdecydowanie używa słów typu: nie, mama, tata, baba.