W naszym społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że zainteresowanie psychoterapią to tylko chwilowa moda bądź fanaberia. Jednak czy tak jest w rzeczywistości? Panująca pandemia w dużym stopniu uświadomiła nam jak kruchy jest nasz dobrostan psychiczny i jak łatwo możemy utracić względną równowagę.
Proces ten dotknął z różną intensywnością nas wszystkich. Niepewność dotycząca przyszłości, problemy finansowe, troska o zdrowie, kryzys w relacjach rodzinnych to tylko niektóre z wielu przyczyn, które mogą wprowadzić nas w stan napięcia, a wyjście z tego stanu niejednokrotnie wymaga wsparcia ekspertów. Zainteresowanie pomocą psychologiczną oraz psychoterapeutyczną w Polsce nie jest wysokie, lecz systematycznie wzrasta.
Obecnie ok. 15% społeczeństwa korzysta z tego typu pomocy. Korzystanie z pomocy psychologicznej nie jest niczym nadzwyczajnym, a stereotypowe myślenie, że z pomocy psychologa bądź psychoterapeuty korzystają tylko Ci, którzy mają „coś z głową” odchodzi do lamusa. Należy pamiętać, że psychoterapeuta może nam pomóc nie tylko w różnego rodzaju zaburzeniach czy chorobach, ale też w stworzeniu podwalin niezbędnych do naszego samorozwoju np. towarzyszyć w nauce lepszego radzenia sobie ze stresem, przyjrzeć się naszym relacjom z innymi ludźmi, zarządzać czasem, wesprzeć nas w odnajdowaniu sensu życia czy wypełnianiu codziennych obowiązków.
Całość artykułu do pobrania w linku poniżej.