W tak pięknym stanie, w którym znajduje się kobieta, może dochodzić do różnych stanów emocjonalnych. W jednym momencie możemy być zadowolone, a za chwilę płaczemy, złościmy się – i to jest całkowicie normalne. Emocje w ciąży bywają trudne, hormony dają nam nieźle popalić.

Spodziewając się dziecka, oprócz zadowolenia i radości oczekiwania na narodziny, my kobiety przeżywamy bardzo typowe dla naszego stanu kryzysy: lęk, smutek, wybuchy gniewu,a czasem nawet depresję. Uczucie smutku pojawia się bardzo często na początku ciąży, bo jesteśmy wtedy na wszystko bardzo nadwrażliwe. W głowie może pojawiać się lęk związany z przebiegiem ciąży oraz z tym, jak będzie wyglądał sam poród.

Strach przed nim najbardziej dotyka kobiety, które będą rodzić po raz pierwszy. Jest to całkowicie normalne, bo żadna z nas nie wie, jak to będzie wyglądać, jeśli sama tego nie przeżyje. Mimo że wiele kobiet może nam o tym opowiadać, tak naprawdę u każdej z nas poród wygląda inaczej. Dla jednych kobiet to nic takiego; dla innych jest to ból nie do opisania. To, co możemy dla siebie zrobić, to być przez ten czas bardziej wyrozumiałymi wobec siebie, zatroszczyć się o siebie – bo opiekując się wzajemnie, opiekujemy się naszymi maleństwami.

Pamiętajcie! Teraz to Wy i wasze maleństwa są najważniejsze

Dodaj komentarz