Żałoba to stan, który możemy odczuwać nie tylko po śmierci bliskiej osoby, czy też zbliżającego się kresu naszego własnego życia. Może nam on towarzyszyć po zakończeniu związku, po zakończeniu kolejnego etapu edukacji, może też nas „dopaść” w sytuacji utraconego sensu życia czy konieczności zaprzestania pielęgnowania dotychczasowej pasji czy prawdziwego hobby.

 W sytuacji kryzysu, spowodowanego przeżywaniem żałoby przez nas samych lub przez naszych bliskich, warto sięgnąć do opracowanych przez Elisabeth Kubler-Ross pięciu etapów żałoby.

 Ta amerykańska lekarka i terapeutka szwajcarskiego pochodzenia, na podstawie swoich długoletnich badań, opublikowała przełomową książkę Rozmowy o śmierci i umieraniu, w której z perspektywy psychologicznej przedstawiła teorię reakcji pacjenta na wiadomość o nieuleczalnej chorobie i bliskiej perspektywie śmierci.

Według badaczki te pięć etapów to: zaprzeczenie, gniew, targowanie się (negocjacja), depresja, akceptacja. Przechodzą je nie tylko osoby, które zbliżają się do kresu życia, ale również i bliscy osób terminalnie chorych.

Całość artykułu do pobrania w linku poniżej.

Dodaj komentarz