Coraz więcej osób w dzisiejszych czasach decyduje się na skorzystanie z pomocy psychoterapeuty. Należy to postrzegać w raczej pozytywnym świetle. Wzrastająca świadomość społeczna w zakresie zdrowia oraz dobrostanu psychicznego coraz mocniej zaciera stereotypowe piętno korzystania ze wsparcia psychologicznego, psychoterapeutycznego oraz psychiatrycznego. Z tego samego też powodu przyczyny wizyt o specjalistów są bardzo zróżnicowane. Niektórzy chcą zwyciężyć swoje traumy, lęki czy inne problemy psychiczne. Inni natomiast chcą wykorzystać ten czas w celu lepszego poznania samego siebie oraz samorozwojowi.

Niewielu jednak wie dokładnie, z czym wiąże się praca psychoterapeuty – jakie podejście ma do swoich pacjentów, jakimi zasadami się kieruje, na jak dużo może sobie pozwolić? O ile można dostrzec zróżnicowany formy pracy z pacjentem, w zależności od nurtu psychoterapii oraz samego charakteru terapeuty, to możemy wyliczyć parę cech dobrego eksperta. Co więc powinniśmy wiedzieć?

1. Terapeuci mają swoje limity i granice

Pozytywne efekty psychoterapii są naukowo udokumentowane, a terapeuci powinni pobierać odpowiednią edukację, która poparta stałą superwizją, pozwala im na zdobycie odpowiednich kompetencji. Niestety, prawna sytuacja zawodu psychoterapeuty w Polsce wciąż nie jest jasna i zdarzają się osoby, które próbują w nieuczciwy sposób wykorzystać niewiedzę innych. Nie wahaj się więc zapytać swojego przyszłego psychoterapeuty o jego wykształcenie. Ukończenie czteroletniej szkoły psychoterapii lub/i posiadanie odpowiedniego wykształcenia psychologicznego będą tutaj dobrym indykatorem kompetencji specjalisty.

2. Terapeuci mają swoje limity i granice

Psychoterapeuci bardzo często specjalizują się w pracy z określonymi osobami. Mogą być to osoby dorosłe, dzieci, nastolatkowie lub pary. Tak samo ich nurt oraz rodzaj problemów, z którymi pracują, może się diametralnie różnić. Z tego też powodu przed udaniem się na terapię warto upewnić się, czy wybrany przez nas ekspert jest odpowiednio wyspecjalizowany, by pomóc. Nie należy więc zrażać się, jeśli  stwierdzi, iż nie jest w stanie pomóc w danej sytuacji, lecz starać się znaleźć specjalistę, który ma odpowiednie do tego zaplecze.

3. Powinni szanować Twoją prywatność

Odpowiednio wykształceni psychoterapeuci winni są przestrzegać swego rodzaju „kodeksu” pracy. Z tego też powodu obowiązuje ich tajemnica zawodowa, a to, o czym rozmawialiście w trakcie spotkań, powinno pozostać tylko między wami. Jedynymi odstępstwami od tych reguł będą sytuacje, w których zdrowie i życie pacjenta są zagrożone. W takim wypadku terapeuta może, a nawet powinien zawiadomić odpowiednie służby.

4. Nie mogą być Twoimi „przyjaciółmi”

Pomimo tego, iż psychoterapia nacechowna jest bardzo dużą intymnością, a omawiane problemy mogą bardzo zbliżyć do specjalisty, który jest rozmówcą oraz nieocenionym wsparciem, to nie może przenieść on tej relacji do życia prywatnego. Ma to na celu zachowanie odpowiedniego profesjonalizmu i „zdrowej” relacji. Psychoterapeuta ma swego rodzaju przewagę nad swoim pacjentem – wie on o nim bardzo wiele. Z drugiej strony pacjent zazwyczaj nie wie praktycznie niczego o życiu prywatnym specjalisty. Może doprowadzić to do wielu nadużyć. Należy pamiętać więc, że jeśli terapeuta zaczyna przekraczać pewne granice, warto jest bardzo mocno podkreślić ten problem, a nawet zasięgnąć opinii innego eksperta w tej sprawie.

5. Podczas terapii pacjent musi być szczery i zaangażowany

Twoje zaangażowanie i szczerość podczas pracy z psychoterapeutą są podstawą w procesie leczenia. Jeśli przez długi okres terapii ukrywasz niektóre problemy lub fakty, a Twój udział w terapii jest dość bierny, terapeuta nie może dokładnie zaangażować się i zrozumieć Twoich problemów życiowych. Powoduje duże ograniczenie progresu, a poświęcony czas może wydawać się zmarnowany. Dlatego ważne jest, żeby pomimo strachu lub wstydu starać się jak najśmielej opowiadać o swoich przeżyciach oraz odczuciach. Dzięki temu specjalista otrzyma odpowiednie narzędzia i będzie mógł w bardziej efektywny sposób pracować ze swoim podopiecznym. Należy również wspomnieć o pracy własnej podczas terapii, gdyż kontakt z terapeutą nie trwa zazwyczaj dłużej niż 1 godzina w tygodniu. Pamiętaj więc, żeby starać się wdrażać wszystko to, co zostało wypracowane w ciągu tej jednej godziny, jak najlepiej tylko możesz, a wyniki (pozytywne lub nie) omawiać w trakcie spotkań.

6. Martwią się o Twój stan

Terapeuci myślą o Twoich problemach pomiędzy sesjami, szczególnie jeśli przeżywasz bardzo ciężki czas w Twoim życiu. Martwię się, że możesz zrobić Sobie krzywdę i nikt nie udzieli Ci odpowiedniej pomocy. Warto jest więc ustalić ze swoim psychoterapeutą drogę kontaktu w sytuacjach kryzysowych. Wolą oni, byś skontaktował się z nimi, niż cierpiał w samotności, oczekując na kolejne planowane spotkanie.

7. Są zwykłymi ludźmi

Bycie psychoterapeutą jest czasem bardzo stresujące. Praca z emocjami oraz traumami innych ludzi może przyczynić się do pogorszenia stanu psychicznego specjalisty. Z tego też powodu mogą oni ograniczyć momentami narażenie się na takie okoliczności, aby odpowiednio się zregenerować. Pamiętaj, że muszą być sami w dobrym stanie psychicznym, aby móc pomagać innym.

Mogą oni również popełniać błędy w czasie terapii, które będą mieć większy lub mniejszy wpływ na Twój proces leczenia. Ważne jest więc, abyś sygnalizował takie sytuacje. Pozwoli to specjaliście na zmianę podejścia i sposobów prowadzenia terapii.

Powyższe punkty powinny przybliżyć, w jaki sposób działają psychoterapeuci. Pamiętaj, że ich najważniejszym celem jest poprawa Twojego stanu psychicznego i nigdy nie wahaj się sygnalizować oraz omawiać swoich niepewności względem terapii.

Po całość zapraszamy do pobrania.

Dodaj komentarz